The Suzuki DF50AV is a high-thrust outboard motor designed to provide the extra power needed for heavier boats, such as pontoon boats.
This model features Suzuki’s High Energy Rotation system. It is equipped with a larger gear case and a 2.42:1 gear ratio, which allows it to turn a bigger 14-inch propeller. This design delivers a significant increase in both forward and reverse thrust, providing powerful acceleration and superior maneuverability for heavy loads.
The DF50AV is built with a DOHC 12-valve engine and incorporates Suzuki’s Lean Burn Control System to deliver improved fuel efficiency from low speeds into the cruising range. For long-term dependability, the outboard utilizes a maintenance-free, self-adjusting timing chain.
By combining a high-thrust gear case with its proven engine technology, the DF50AV delivers the enhanced performance required for heavier boat applications.
Click -> Here for brochure PDF
| DF50AV | Specs |
|---|---|
| Transom | 20" |
| Starter | Electric |
| Engine | DOHC 12V |
| Cylinders | 3 |
| Piston Disp | 57.4 |
| Bore x Stroke | 2.85 x 2.99 |
| Max Output | 50hp |
| RPM | 5300-6300 |
| Oil | 2.9qt |
| Ignition | SSD |
| Alternator | 12V 19A |
| Trim & Tilt | Power |
| Gear Ratio | 2.42:1 |
| Steering | Remote |
| Prop | 9-17" |
| Weight | 253 LBs |
Related products
Disclaimer:
Unless noted otherwise, all of our trailer stock is “new” but are occasionally used to move boats around our yard or taken to be displayed at boat shows.
All motors on this web page are brand new unless otherwise stated in the description! All of our used motors are clearly labeled with the word “used” or “pre-owned”. We are not allowed to sell brand new/unregistered Suzuki outboard motors in the box. All brand new motors that we sell must be installed at our service location. In order to sell brand new/unregistered Suzuki outboard motors in a box to an authorized Suzuki dealer, the dealer must be pre-approved and verified by The Boat Place No other sale will be permitted.
The information, services, products, and materials contained in this site, including, without limitation, text, graphics, and links, are provided on an “as is” basis. The Boat Place does not represent or warrant that the information accessible via this website is accurate, complete, or current. Price and availability information is subject to change without notice. Due to the large amount of content and information provided, errors can and will occur.
All pricing is subject to change at any time. Pricing does not include rigging unless specified; pricing contains all applicable rebates.
The Boat Place shall not be required or obligated to honor any price if said price is incorrect or inaccurate.

