The Suzuki DF250 STEALTH is the original 250 horsepower V-6 four-stroke outboard, specifically designed to power tournament bass boats, large flat boats, performance pontoons, and even ski boats.
This engine takes advantage of Suzuki’s Big-Block displacement and offset driveshaft, which incorporates a 2-stage gear reduction and multi-point sequential electronic fuel injection. These innovations deliver a powerful hole shot and an exhilarating mid-range punch, along with great fuel economy.
The DF250 STEALTH is available in 20-inch and 25-inch shaft lengths. Its performance is matched by an exclusive SS trim package and striking cowling graphics.
Click -> Here for brochure PDF.
| DF250A SS | Specs |
|---|---|
| Transom | 20", 25" |
| Starter | Electric |
| Engine | DOHC 24V |
| Cylinders | 6 |
| Piston Disp | 245.6" |
| Bore x Stroke | 98 x 89mm |
| Max Output | 250hp |
| Trim & Tilt | Power |
| RPM | 5300-6300 |
| Oil | 8qt |
| Ignition | SSDI |
| Alternator | 12V 54A |
| Gear Ratio | 2.08:1 |
| Steering | Remote |
| Weight LB | L:578 X:606 |
Related products
Disclaimer:
Unless noted otherwise, all of our trailer stock is “new” but are occasionally used to move boats around our yard or taken to be displayed at boat shows.
All motors on this web page are brand new unless otherwise stated in the description! All of our used motors are clearly labeled with the word “used” or “pre-owned”. We are not allowed to sell brand new/unregistered Suzuki outboard motors in the box. All brand new motors that we sell must be installed at our service location. In order to sell brand new/unregistered Suzuki outboard motors in a box to an authorized Suzuki dealer, the dealer must be pre-approved and verified by The Boat Place No other sale will be permitted.
The information, services, products, and materials contained in this site, including, without limitation, text, graphics, and links, are provided on an “as is” basis. The Boat Place does not represent or warrant that the information accessible via this website is accurate, complete, or current. Price and availability information is subject to change without notice. Due to the large amount of content and information provided, errors can and will occur.
All pricing is subject to change at any time. Pricing does not include rigging unless specified; pricing contains all applicable rebates.
The Boat Place shall not be required or obligated to honor any price if said price is incorrect or inaccurate.

